Lumeleopardid
Lumeleopard ehk irbis (Uncia uncia) on Sise-Aasia kõrgmäestikes elav kiskja. Tema elupaik on suvel umbes 4 km kõrgusel ja talviti paari kilomeetri võrra madalamal igilume piiril.
Aunimetusest „Lumeleopard”:
Endise Nõukogude Liidu territooriumil asus 5 üle 7000m kõrguse mäetipu:
Pamiiris:
7495m Pik Kommunisma (praeguse nimega Ismoili Somoni)
7134m Pik Lenina
7105m Pik Korzenevskaja
Tjan-Šanis:
7439m Pik Pobedõ (enne 1940.a. kandis nime Tsengi Feng)
7010m Han Tengri
Nõukogude Liidu Alpinismiföderatsioon kehtestas aunimetuse „Lumeleopard” = „Снежный барс” neile alpinistidele, kes on tõusnud vähemalt 4-le 7000m -le mäele. Esimestel aastatel Han Tengri sinna ei kuulunud. Kui aga ajaloos 2 korda said võrdseks Pobeda tipule jõudnud ja sel mäel hukkunud alpinistide numbrid, lisati (asendati) 1985.a. Lumeleopardi tiitli saamise loetelusse Han Tengri.
Eesti alpinistidest sai esimesena Lumeleopardi tiitli Ilmar Priimets tõusuga Pobeda tipule 1983. aastal.
1987. aastal tõusid Han Tengrile Jaan Künnap, Alfred Lõhmus ja Kalev Muru ja sellega omistati ka neile Lumeleopardi tiitel.
Aunimetus "Pamiiri lumeleopard"
Tänu Ilmar Priimetsale said eesti mehed osaleda N.Liidu rahvusvahelises alpilaagris MAL Pamiiris treenerite-mägipäästjatena ja seoses sellega tõusta korduvalt Pamiiri kolmele 7000m-le mäele.
Nn. kolme (ka väiksema arvu) „seitsmetuhandelisega” eesti alpiniste on rohkesti. Nendel on nimetus „Pamiiri Leopard”.
Jaan Künnap organiseeris aastal 1997 ekspeditsiooni TjanŠani eesmärgiga tõusta Han Tengrile. Selle ürituse käigus lisandus nimekirja Helme Suuk.
Veel osales vene alpinistide ekspeditsioonil Han-Tengrile põhja poolt Vello Park 1997.a ja omandas samuti Lumeleopardi tiitli. ??? – et käis ikka Kommunismil ?
Peale nimetatute omavad Lumeleopardi tiitlit Eestis veel Vladimir Meema ja Igor Lematško.
Alpiklubi „Firn” liikmete seast omavad Lumeleopardi tiitlit sellega Kalev Muru ja Helme Suuk.
Koostas: Kalev Muru, alias Much