Embleem

Allikas: Firn
Mine navigeerimisribaleMine otsikasti
kirjeldus

Firni embleemi autoriks ja valmistajaks on Heino Kuur 1966. aastal.
Embleemi elementideks on - edelveiss, kui klassikaline alpilill, kirka kui otsene alpinismi sümbol ning ilmselt on taustaks olevaks mäeks suursuguse Matterhorni kontuur, mägi millest iga alpinist unistab.

Esimest korda oli embleem kasutusel samal 1966. aastal Adõl-Su alpilaagris.


Heino Kuur embleemi saamisloost:

Klubil oli juba olemas märk, kuid polnud embleemi, mida oleks saanud panna käistele ja mütsidele. Kuna kõik teadsid, et olen tegelenud joonistamise ja maalimisega, pöörduti minu poole selle probleemiga ja paluti teha embleem meie klubile.

Aeg oli, mis nüüd hinnatud ajaloolaste poolt, kui "Hrušovi sula"... aasta 1966.
Mõte paberile pandud, leiti et see sobib. Kuid enne trükkilaskmist oli vaja läbida mitmed bürokraatia tõkked. Nõuti et eskiisid oleksid kolmes projektsioonis ja et oleksid näidatud ka värvid. Kõige tähtsam oli tsensor, kes märkis ära värvide loetelu ja kirjutas alla: must, kollane, sinine... ja löödi tempel alla - lubatud kliseerimiseks.

Kui trükitöölised tegid esimese partii (2 töölist), siis üks näitas mulle tasakesi, et siin onju sini-must-valge. Nojah, põhja värvi kohta ei küsitud tsensori poolt ju midagi ja trükiti ju valgele pinnale... Lähtusin embleemi värvide valikul lihtsast loogikast - taevas on sinine, lumi on valge ja kaljud-mäed mustad. Tööline naeratas selle seletuse peale. Taevas on sinine?... Igatahes väike osa embleemidest läks kaduma. Kuid hiljem trükkis seesama tööline neid veel juurde.

Kauges Kaukaasias või Pamiiris aga ei pööratud sini-must-valgele mitte mingit tähelepanu. Lihtsalt ilus embleem. Kinkisime neid laagri ülematele, nende abidele ja instruktoritele. Nii mõnigi KGB agent käis uhkelt ringi sini-must-valgega.

Vene alpinist Vladimir Balõberdin (NSVL esimene, kes tõusis Mount Everestile 1980.a., mille eest ta, muide, sai Lenini ordeni ja valge "Volga", mille ta pidi ise küll välja ostma), viis Eesti lipu ja meie klubi embleemi 1989.a Kanchejungale.

Firni klubi embleem on lehvinud Lõuna-poolusel (viinud hr Vello Park), Kaukaasias, Pamiiris, Tjan-Sanis, Alpides ja Himaalajas...

Hoidke ikka Firni au!


Aegade jooksul on käibel olnud ka mitmeid teisi toredaid embleemivariante:

kirjeldus