FIRNi logo
KIIRUSRONIMISE VÕISTLUSE REEGLID

1. SISSEJUHATUS
1.1 Käesolevad reeglid on koostatud kooskõlas Rahvusvahelise Võistlusronimise Komitee (ingl.k. International Concil for Competition Climbing) põhireeglitega ja on kohandatud Tallinna Kaljuronimisklubi võistusjuhendi alusel Alpiklubi Firn võistluste korraldamiseks
1.2 Kiirusronimise võistlustel kasuatakse võistlejate julgestamisel ülaltjulgestust. Julgestusköis peab vastama ühekordse köie UIAA standardile.
1.3 Kiirusronimise võistlus koosneb kahest osast:
· Võistluse kvalifikatsioon e. eelvoor;
· Võistluse finaal, mis võib koosneda 1/8 finaalist ja alati koosneb 1/4 finaalist, 1/2 finaalist ja finaalist.

2. VÕISTLUSRAJAD
2.1 Kiirusronimise võistlus peab koosnema kahest rajast, mis on ühesuguse pikkusega, profiiliga ja raskusastmega.
2.2 Kui võistluse eelvoor ja finaalid:
· toimuvad ühel ja samal päeval: peavad eelvooru ja finaali rajad olemad ühed ja samad.
· toimuvad eri päevadel: võivad eelvooru ja finaali rajad olla mõnevõrra erinevad. Võistlejad peavad olema sellest eelnevalt informeeritud.
2.3 Raja soovitav kõrgus on 12…20 m, raja summaarne ülekaldumine ei tohiks olla üle 5 m. Kui rajal profiil on astmeline, ei tohiks astmete väljaulatumine horisontaalsuunas (garniisi pikkus) ületada 1 m.
2.4 Turvalisus:
· võistleja julgestamiseks tuleb kasutada kahte sõltumatut julgestuspunkti mille külge on kinnitatud on plokeerivad pikendusaasad ja muhviga karabiinid. Julgestusköis peab läbima mõlema julgestuspunkti muhviga karabiine.
· julgestuspunkt ei tohi raja lõpu tähisest jääda madalamale kui 1 m.
2.5 Julgestuspunktide asukoht peab olema valitud selliselt, et see ei abistaks, takistaks ega ohustaks võistlejat raja läbimise ajal.
2.6 Julgestamine.
· Igal julgestusköie juures peab olema üks (vajadusel kaks) julgestaja(t)
· Julgestajad peavad seina all paiknema selliselt, et ära hoida õnnetusjuhtumid, mille võivad põhjustada ronimise käigus seinalt lahtikukkuvad nukid või muu varustus.
· Julgestaja peab kontrollima et julgestusköis ei oleks ronimisel liiga pingul, et see ei abistaks ega takistaks võistlejat raja läbimise ajal. Julgestamise ajal peab köiel peab olema alati väike lõtk.
2.7 Kõik liigne varustus (karabiinid, pikendusaasad, jms.) tuleb rajalt eemaldada.
2.8 Võistlusrada peab olema kavandatud selliselt, et võistlejad ei segaks üksteist. Kui raja teljed ei ole vertikaalsed, siis peavad nad raja ülemises osas kulgema üksteise suhtes hargnevalt.
2.9 Rajapiirangud peavad olema rajal selgelt eristatud - keelatud nukid peavd olema märgitud, keelatud alad peavad olema eraldatud lindi või teibiga.

3. AJA MÕÕTMINE
3.1 Aja mõõtmine toimub:
· Kellaga, mille täpsus on vähemalt 0.05 sekundit. Juhul kui aja mõõtmisel tekib tehniline tõrge, on mõlemal võistlejal õigus nõuda võistluse tehnilise vea fikseerimist ja mis annab õiguse uueks soorituseks.

4. VÕISTLEJATE ARV, RANKING JA STARDIJÄRJEKORD
4.1 Võistlejad seatakse paremusjärjestusse (antakse ranking) vastavalt mõlemal rajal saavutatud summaarsele ajale. Võistlejad ei saa rankingut raja ebakorrektsel läbimisel, mille hulka loetakse järgmised juhud:
· Lahtikukkumine;
· Raja läbimiseks ette nähtud ajapiiri ületamine;
· Seinaosade puutumine väljaspool rajapiiranguid;
· Seina külgservade ja ülemise serva kasutamine;
· Võistleja, peale starti, olles juba seinal, puudutab suvalise kehaosaga maapinda;
· Kasutab ronimisel suvalist kunstlikku abivahendit tugipunktina.
4.2 Kvalifikatsioon e. eelvoor: võistlejate stardijärjekord määratakse loosiga. Iga võistleja peab esmalt läbima Raja A (või 1), peale selle edukat läbimist Raja B (või 2).
4.3 Eelvooru tulemuste põhjal koostatakse ranking-nimekiri. Kui võistlejal ei õnnestu korrektselt läbida ühte radadest ta eemaldatakse võistlusest.
4.4 Finaalvooru võistlejate arv:
a) kui võistlejate üldarv on üle 16 siis finaali kvalifitseeritakse 16 võistlejat;
b) kui võistlejate arv on alla 16 siis finaali kvalifitseeritakse 8 võistlejat.
4.5 Finaalvoorud toimuvad paarisronimisena play-off põhimõttel, võistlejate kahe raja läbimiseks kulunud summaarse aja põhjal.
Võistlejapaaride kaotajad pooled- 1/8 finaalis (9…16 koht) ja ¼ finaalis (5…8 koht) pannakse paremusjärjestusse viimases voorus radade läbimiseks kulutatud summaarse aja põhjal.
4.6 Esimese finaalvooru (või 1/8 finaali) võistlejate paaride stardijärjekord koostatakse rankingute põhjal järgmisel põhimõttel:
Skeem 1) - 16 võistlejat
Võistleja ranking Võistleja ranking
Paar 11Koos16
Paar 28Koos9
Paar 34Koos13
Paar 45Koos12
Paar 52Koos15
Paar 67Koos10
Paar 73Koos14
Paar 86Koos11

Teise finaalvooru (või 1/4 finaali) võistlejate paaride stardijärjekord:
Skeem 2) - 8 võistlejat
Võistleja ranking Võistleja ranking
Paar 11Koos8
Paar 24Koos5
Paar 32Koos7
Paar 43Koos6

Kolmanda finaalvooru (või 1/2 finaali) võistlejapaaride stardijärjekord:
Skeem 3) - 4 võistlejat
Võistleja ranking Võistleja ranking
Paar 11Koos4
Paar 22Koos3

4.7 Raja ebaõnnestunud läbimine finaalvoorus:
· Võistleja kel ei õnnestu rada läbida, kõrvaldatakse võistlusest. Kui see juhtub võistleja esimesel rajal, siis teine võistleja läbib teise raja üksinda ja ta loetakse paari võitjaks.
· Kui 1/8 finaalis või 1/4 finaalis ei õnnestu ühe paari mõlemal võistlejal rada läbida, siis nad kõrvaldatakse võistlusest. Samas finaalvoorus kõrgema rankingu saanud võistleja peab järgmises finaalvoorus ronima üksinda.
· Kui 1/2 finaalis ei õnnestu ühe paari mõlemal võistlejal rada läbida, siis nad peavad kordama sooritust, et selgitada omavahel kolmas/neljas koht. Sellisel juhul teise paari võitja saab esimese koha (kaotaja saab teise koha).
· Kui 1/2 finaalis ei õnnestu ühelgi võistlejal rada läbida, siis nad peavad kordama sooritust.
· Kui 1/2 finaalis ei õnnestu kolmel võistlejal rada läbida, siis nende kohad määratakse eelmise finaalvooru tulemuste põhjal.
· Kui finaalis ei õnnestu mõlemal võistlejal rada läbida, siis nad peavad kordama sooritust seni kuni selgub võitja.
4.8 Võrdsete tulemuste põhjal kohtade jagamine:
· Eelvoorus- kui kaks või rohkem võistlejat jagavad võrdse tulemusega finaalivooru edasipääsejate viimast kohta, ei pääse ükski neist finaalvooru. Kõik nad saavad võrdsed rankingud.
· Finaalvoorus- kui ½ finaalis ja finaalis ühe paari võistlejad jagavad võrdset tulemust, tuleb võitja selgitada kordussooritusega mõlema võistleja vahel.
· Finaalvoorus- kui ühe või teise paari kaks võistlejat jagavad võrdset tulemust, selgitatakse võitja eelneva finaalvooru või kvalifikatsioonivooru tulemuste põhjal.
4.9 Informatsioon (võistlejate kohad pingereas, ajad eelnenud voorus) tuleb teha pealtvaatajatele ja treeneritele teatavaks kohe peale nende selgumist, kas informatsiooni tahvlil või muul viisil.
4.10 Võistluste koondtulemused peavad kajastama võistejate kõikide voorude tulemusi.

5. RADADEGA TUTVUMINE JA VAATLUSAEG
5.1 Enne võistluse algust peavad raja tutvustajad demostreerima rada kaks korda: üks kord aeglasel liikumisel ja teine kord kiiresti, võistlustempot simuleerides. Võistlejad vaatavad demostratsiooni.
5.2 Peale raja demostratsiooni lõppu on võistlejad veel kuni 6 minuti aega rada vahetult vaadelda, mille käigus on lubatud katsuda raja esimest nukki kuid mitte ronida rajale.

6. ENNE RONIMIST
6.1 Ilma rajakohtuniku kutsumata on võistlejal keelatud viibida võistlustsoonis. Peale vooru sooritust peab võistleja võistlustsoonist lahkuma.
6.2 Võistleja võib teha soojendusronimist ainult spetsiaalsel ronimisseinal kui selline on olemas ja kasutama selleks peakohtuniku poolt määratud ajagraafikut, kui selline on määratud.

7. RONIMISE PROTSEDUUR
7.1 Rajakohtuniku kutsel peab võistleja sisenema võistlustsooni ja asuma stardi kohale. Stardi kohal on võistleja üks jalg põrandal ja teine on asetatud raja esimesele nukile. Üks käsi või mõlemad käed puutuvad vastu seina.
7.2 Kui võistlejad on stardi kohtadel, rajakohtunik küsib: "Kas võistlejad on valmis?"; peale mõlemalt võistlejalt saadud kinnitavat vastust, ütleb kohtunik: "Valmis olla" ja peale lühikest pausi (1…2 sekundit) rajakohtunik annab lühikese (0.1…0.2 sekundit) stardisignaali või käskluse "Läks".
7.3 Stardikäskluse andmise koht peab mõlemast võistlejast olema võrdsel kaugusel.
7.4 Stardikäskluse järel alustab võistleja raja läbimist. Stardi andmise kohta ei saa võistleja esitada kaebusi välja arvatud juhul, kui ta vastab rajakohtuniku küsimusele "Kas võistlejad on valmis?", eitavalt.
7.5 Stardikäskluse andmise ajal ei tohi võistustsoonis olla helisid, mis võiksid muuta stardikäsklused võistlejate ja kohtunike vahel ebaselgelt kuuldavaks.
7.6 Valestardi korral peab kohtunik võistlejad koheselt peatama selge ja valju käsuga. Võistlejad, kes teevad ühes voorus kaks valestarti eemaldatakse võistuselt.
7.7 Kui üks võistlejatest kannatab mõne tehnilise vea tõttu, mis katkestab tema soorituse, samal ajal kui vastasvõistleja jätkab sooritust, sellisel juhul ainult seda võistlejat, kes vea tõttu kannatas, võib lubada uuele sooritusele (üksi).
7.8 Raja ülemises otsas peab võistleja puudutama raja kõrgeimat nukki, mõlemad jalad peavad olema ülevalpool kõrgustähist.
7.9 Rada loetakse läbituks, kui võistleja mõlemad jalad on jälle maas.

Võistluste korraldaja on Alpiklubi Firn, kes määrab iga võistluse kohtunikekogu.