Matkade, alpinismi ja kaljuronimise käsiraamatud

Treeningmeetoditest ja -aegadest, kuidas teha ettevalmistusi mägedeks.

Moderaator: volli

Vasta
hendrik
Postitusi: 31
Liitunud: 09 Sept 2006, 18:31
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Matkade, alpinismi ja kaljuronimise käsiraamatud

Postitus Postitas hendrik »

Mõtlesin siin hommikuse kohvikruusi taga sellise asja välja, et mis oleks kui paneks siia foorumisse kirja, milliseid erinevaid käsiraamatuid kellelgi olemas on, kuidas neid ise hindad ja kas soovitad teistelgi endale hankida. Lisaks saaks siis vaadata, kellelt huvitavat lugemisvara laenata saaks :)

Minul on olemas järgmised raamatud:

"Kaugmatkad" - aastast 196?, juba vana ja mõnedes asjades aegunud, aga siiski huvitav lugeda

"Kaugmatkaja käsiraamat" - klassikaline raamat aastast 1978, enne Künnapi "Matkaspordi käsiraamatut" kõige täielikum eestikeelne väljalase

"Matkaspordi käsiraamat" - Jaan Künnapi põhjalik "tellis", kus sees igasugu infi kaugmatkade, alpinismi, kalju- ja jääronimise, suusa-, vee-, auto-, ja motomatkade kohta.

"Advanced Rock Climbing" - autorid John Long ja Craig Luebben, mõlemad vana kooli Yosemite'i mehed. Palju kasulikke teadmisi nii algajale kui juba edasijõudnud kaljuronijale. Raamat käib läbi kõik teemad varustuse valikust ja hooldamisest, ronimistehnikatest (väga põhjalik peatükk pragude ronimise tehnikatest) ja köietööst nii ülalt-/altjulgestuse kui multipitchi korral. Sisaldab ka igati vajalikku peatükki Self Rescue.

"Climbing Anchors" - autoriks jälle John Long. Nagu nimigi ütleb, on see raamat pühendatud julgestusankrutele nii ülalt- kui altjulgestusega ronimisel. Kuidas paigaldada julgestusvahendeid (looduslike elementide kasutamine julgestusel, kaljunaelad, klemmid, hex'id, tricamid, frendid, bigbro'd ja nii edasi). Kuidas organiseerida üksikutest julgestuspunktidest tasakaalustatud ankruid köie, slingide, repsaka jms abil. Palju pilte julgestusvahendite õigest ja ebasobivast paigaldamisest ja lõpuks konkreetsete situatsioonide analüüs ja erinevad võimalused ankurdamiseks. Kuigi peale vaadates õhuke, on selles kasulikku teavet küll ja rohkem. Hankisin endale hiljuti ka selle raamatu uusversiooni, kus mitmedki varasemad süsteemid ümber lükatakse ja uusi pakutakse.

"Big Wall Climbing" - autor Jared Ogden, pärit samast kirjastusest, kust "Mountaineering: The..." ehk Ameerika Mägiklubi allharust. Kaevub süsteemidesse, mis seotud suurte seinte ja abivahenditega ronimisega. Päris hea osa on erinevate kaljunaelte kasutamisest, muudes raamatutes pole nii põhjalikku käsitlust märganud.

"Mountaineering: The Freedom Of The Hills 7th ed." - tõeline "tellis" ja kaugmatkade ning alpinismi piibel. Kui uurida erinevatest foorumitest, mis võiks olla see üks ja ainus raamat mida esimesena osta, siis nimetatakse enamasti seda raamatut. Põhimõtteline ülesehitus nagu "Matkaspordi käsiraamatul", kuid paljusid teemasid on käsitletud põhjalikumalt ja on ka niisugust vajalikku informatsiooni, mida eelnimetatus ei ole. Näiteks laviinipiipari kasutamine (et ka need, kellel endal seda pole oskaksid seda vajadusel hädaolukorras kasutada) ja erinevad jääronimise tehnikad.

"Accidents In North American Mountaineering 2006" - kogumik Põhja-Ameerikas aset leidnud alpinismi ja kaljuronimisega seotud õnnetusjuhtumitest 2006. aastal. Sisaldab ka analüüse mis, miks ja kuidas juhtus. Hea teiste vigadest õppimiseks...

"Rock Climbing Anchors: A Comprehensive Guide" - autor Craig Luebben. Nagu pealkirigi ütleb, on tegu jälle ühe tehnilise kaljuronimise raamatuga. Parim vastavasisuline raamat, mida mina näinud olen. Ühtlasi ka kõige uuem.

"Glacier Travel and Crevasse Resque" - autor Andy Selters. Raamat sellest, mida pealkirigi ütleb.

"History of Free Climbing in America" - autoriks Pat Ament. Kogu Ameerika vabaronimise ajalugu alates 19. sajandist ja John Muir'ist ning lõpetades 2000. aastaga.

Saigi vist kõik. Läheduses on mul veel E. Hörsti "Training For Climbing" ja M. Hurni "Coaching climbing", aga nendest ehk kirjutab omanik ise.
Viimati muutis hendrik, 03 Aug 2007, 20:58, muudetud 6 korda kokku.
Andres
Postitusi: 38
Liitunud: 07 Sept 2006, 09:51

Matkade käsiraamatud

Postitus Postitas Andres »

Royal Geographical Society pakub weebis ekspeditsiooni käsiraamatut, mis käsitleb ja annab soovitusi matkamiseks polaaraladel, mägedes, kõrbetes, troopikas, vetel, aga ka matka/ekspeditsiooni organiseerimise ja ohutusega seonduvat.
vt. http://www.rgs.org/OurWork/Publications ... ndbook.htm

abivihje: klõpsa lehe vasakul pool teemadel, siis ilmuvad lehe paremale poole selle teema alla käivad dokumendid (soovi korral võimalik neid ka allalaadida).
hendrik
Postitusi: 31
Liitunud: 09 Sept 2006, 18:31
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas hendrik »

Kuna Ujula tänaval on uus sein ja entusiasm esialgu suur, siis tuli mõte seina maksimaalseks ärakasutamiseks ennast harida ka radade keeramise vallas ja tellida vastavasisuline raamat "The Art Of Coursesetting", autoriks Louie Anderson, USA üks tuntumaid rajakeerajaid.

Üht raamatut on veits mõttetu tellida, seega äkki keegi tahaks veel mõnda matkamise, alpinismi või ronimisega seotud raamatut. Netipoeks on Chessler Books, aadressil www.chesslerbooks.com. Tellimise kulu on seal kahjuks suht suur (umbes 10 dollarit raamatu kohta), aga valik ka see-eest lai.

Kajage vastu, kui huvi on.

Tellimisega seoses võiks veel soovitada Mountaineers Books'i, mille leiab aadressilt www.mountaineersbooks.org. Sealt saab tellida kõiki vastava kirjastuse raamatuid (näiteks Mountaineering: The Freedom Of The Hills jms.), saatekulu oli vist 4$ + 2$ raamatu kohta.
Vasta