
Minul on olemas järgmised raamatud:
"Kaugmatkad" - aastast 196?, juba vana ja mõnedes asjades aegunud, aga siiski huvitav lugeda
"Kaugmatkaja käsiraamat" - klassikaline raamat aastast 1978, enne Künnapi "Matkaspordi käsiraamatut" kõige täielikum eestikeelne väljalase
"Matkaspordi käsiraamat" - Jaan Künnapi põhjalik "tellis", kus sees igasugu infi kaugmatkade, alpinismi, kalju- ja jääronimise, suusa-, vee-, auto-, ja motomatkade kohta.
"Advanced Rock Climbing" - autorid John Long ja Craig Luebben, mõlemad vana kooli Yosemite'i mehed. Palju kasulikke teadmisi nii algajale kui juba edasijõudnud kaljuronijale. Raamat käib läbi kõik teemad varustuse valikust ja hooldamisest, ronimistehnikatest (väga põhjalik peatükk pragude ronimise tehnikatest) ja köietööst nii ülalt-/altjulgestuse kui multipitchi korral. Sisaldab ka igati vajalikku peatükki Self Rescue.
"Climbing Anchors" - autoriks jälle John Long. Nagu nimigi ütleb, on see raamat pühendatud julgestusankrutele nii ülalt- kui altjulgestusega ronimisel. Kuidas paigaldada julgestusvahendeid (looduslike elementide kasutamine julgestusel, kaljunaelad, klemmid, hex'id, tricamid, frendid, bigbro'd ja nii edasi). Kuidas organiseerida üksikutest julgestuspunktidest tasakaalustatud ankruid köie, slingide, repsaka jms abil. Palju pilte julgestusvahendite õigest ja ebasobivast paigaldamisest ja lõpuks konkreetsete situatsioonide analüüs ja erinevad võimalused ankurdamiseks. Kuigi peale vaadates õhuke, on selles kasulikku teavet küll ja rohkem. Hankisin endale hiljuti ka selle raamatu uusversiooni, kus mitmedki varasemad süsteemid ümber lükatakse ja uusi pakutakse.
"Big Wall Climbing" - autor Jared Ogden, pärit samast kirjastusest, kust "Mountaineering: The..." ehk Ameerika Mägiklubi allharust. Kaevub süsteemidesse, mis seotud suurte seinte ja abivahenditega ronimisega. Päris hea osa on erinevate kaljunaelte kasutamisest, muudes raamatutes pole nii põhjalikku käsitlust märganud.
"Mountaineering: The Freedom Of The Hills 7th ed." - tõeline "tellis" ja kaugmatkade ning alpinismi piibel. Kui uurida erinevatest foorumitest, mis võiks olla see üks ja ainus raamat mida esimesena osta, siis nimetatakse enamasti seda raamatut. Põhimõtteline ülesehitus nagu "Matkaspordi käsiraamatul", kuid paljusid teemasid on käsitletud põhjalikumalt ja on ka niisugust vajalikku informatsiooni, mida eelnimetatus ei ole. Näiteks laviinipiipari kasutamine (et ka need, kellel endal seda pole oskaksid seda vajadusel hädaolukorras kasutada) ja erinevad jääronimise tehnikad.
"Accidents In North American Mountaineering 2006" - kogumik Põhja-Ameerikas aset leidnud alpinismi ja kaljuronimisega seotud õnnetusjuhtumitest 2006. aastal. Sisaldab ka analüüse mis, miks ja kuidas juhtus. Hea teiste vigadest õppimiseks...
"Rock Climbing Anchors: A Comprehensive Guide" - autor Craig Luebben. Nagu pealkirigi ütleb, on tegu jälle ühe tehnilise kaljuronimise raamatuga. Parim vastavasisuline raamat, mida mina näinud olen. Ühtlasi ka kõige uuem.
"Glacier Travel and Crevasse Resque" - autor Andy Selters. Raamat sellest, mida pealkirigi ütleb.
"History of Free Climbing in America" - autoriks Pat Ament. Kogu Ameerika vabaronimise ajalugu alates 19. sajandist ja John Muir'ist ning lõpetades 2000. aastaga.
Saigi vist kõik. Läheduses on mul veel E. Hörsti "Training For Climbing" ja M. Hurni "Coaching climbing", aga nendest ehk kirjutab omanik ise.