FIRNi logo
vjoon

Dõhnjauš, mööda lõunaharja, 2A

Tüüp:
Alpinism, tehniline klass (kõrgused kuni 6000 m)
Tipu kõrgus meetrites:
4044
Raskuskategooria:
2A (vene r.k.)
Piirkond:
Bezengi, Kaukasus, Venemaa
Marsruudi alustamise kuupäev:
03.07.2019
Marsruudi lõpetamise kuupäev:
03.07.2019
Osavõtjate arv:
7
Retke osalejad:
  • Oleg Mirošnikov (grupijuht)
  • Annika Teder
  • Kristiina Ribelus
  • Laur Kangur
  • Hans Vellama
  • Andres Käosaar
  • Rees-Roonius Juurmaa
Marsruudi iseloom:
Kombineeritud marsruut (kalju + lumi-jää)
Marsruudi kõrgustevahe meetrites:
Ca 240 m (laagrist tipuni ca 840 m).
Ilmastikutingimused marsruudi läbimise ajal:
Selge, sademeteta.
Kommentaarid:

Pildialbumid:
- Alpinismiinstruktorite kool 2019
- Bezengi alpilaager 2019

2019. aasta suvel veetsin poolteist kuud Bezengi alpilaagris. Esimeseks eesmärgiks oli läbida 3.-23. juunil alpinismiinstruktorite kool. Kui see sai edukalt tehtud, töötasin 16 päeva abiinstruktor-praktikandina, juhendades koos oma hea sõbra ja ronimiskaaslase Oleg Mirošnikoviga Tartu algajate gruppi (Andres, Hans, Laur, Kristiina ja Annika).

Lisaks erinevatele õppustele kaljudel, lumel ja jääl, tegime üheskoos 4 huvitavat alpinistlikku tõusu. Neist kolmas - mäele nimega Dõhnjauš (4044 m), mööda lõunaharja (2A).

Marsruudikirjeldus

1) Töötundide arv: 6h 45min

- Tõus: 5h
- Laskumine: 1h 45min

2) Ajagraafik:

- Start telgi juurest (Džangi-koš): 5:15
- Kuru: 8:00
- Tipp: 10:15
- Laskumise algus: 10:35
- Tagasi telkide juures: 12:20

3) Lähenemine: 

Alustades Džangi-koši hütist (3200 m) tuleb liikuda üle "sirbikujulise" moreenharja, et jõuda välja Bezengi liustikule. Hoides liustiku vasakusse serva (ettevaatust – kaetud liustikulõhed!), jõudsime välja Varšava ja Sella tippude vahelise harja jalamini (ettevaatust – kivivaringuohtlik!). Nähes, et ees on suletud liustik, moodustasime seongud ning liikusime juba köies. Edasi suunaga üles-paremale mööda Dõhnjauši tsirkust (amfiteatrikujuline liustikuoru ülemine osa), kuni jõdsime Dõhnjauši kuru jalamile, kus asub bergšrund (jalamilõhe). Ületades bergšrundi, tõusta mööda lumenõlva (võimalik, et 80-100 meetrit jääd) kuni Dõhnjauši kuruni. Džangi-koši hütist 2,5...3 tundi.

4) Taktika: 

Meie 7-liikmeline grupp liikus terve marsruudi valdavalt üheaegses julgestuses, 3 autonoomse seonguna (esironijaks Andres). Vaid mõnel raskemal lõigul vahelduvjulgestus. Seongud:

1) Andres, Oleg, Laur;
2) Annika, Kristiina;
3) Rees ja Hans.

5) Tõusu lühikirjeldus:

Kuru pealt tuleb keerata vasakule, kust algab kaljuhari. Edasi 40-50 meetrit kas mööda harjast vasakul asuvat sisenurka või lihtsaid kaljusid harjast paremal pool. Seejärel üheaegses julgestuses konkreetselt mööda kaljuharja (ettevaatust – harjast vasakul paiknevatel riiulitel lahtised kivid)! Siis tuleb horisontaalne lõik – harjast vasakule, kuni tipueelse žandarmini. Sealt tõusta tipueelse žandarmi tippu harjast vasakult, pärast mida jätkata 30 meetrit suunaga otse üles. Mööda kaljuharja, seejärel lumeharja (ettevaatust - lumekarniisid paremat kätt!), üheaegses liikumises kuni Dõhnjauši tipuni. Tipp on tähistatud tuuriga, mis on lumeharjast pisut allpool.

6) Laskumine: 

Tipust laskumine mööda Dõhnjauši põhjaharja (ettevaatust – lumekarniisid paremat kätt!), kuni sadulani. Sadulast keerata vasakule ning ületada bergšrund, mis viib laugele lumenõlvale, mida mööda kõndida Bezengi liustikuni. Piki liustikku tagasi Džangi-koši hütini mööda tõustes tuldud teed. 

7) Kokkuvõte: 

Võrreldes eelmise kahe marsruudiga (Ukju-Malõi 1B ning Gidan 2A), oli tiimitöö juba sujuvam. Suur rõõm oli näha, et grupp on mägede keskkonnaga harjunud nii füüsiliselt kui vaimselt, kasutatakse õigeid julgestusvõtteid ning liigutakse heas tempos.
 
Manused
vjoon tag hjoon