FIRNi logo
vjoon

Juvsøyla (WI6, 150 m)

Tüüp:
Jääronimine
Raskuskategooria:
WI6
Piirkond:
Rjukan, Norra
Marsruudi alustamise kuupäev:
01.03.2019
Marsruudi lõpetamise kuupäev:
01.03.2019
Osavõtjate arv:
2
Retke osalejad:
  • Henry Patzig
  • Rees-Roonius Juurmaa
Marsruudi iseloom:
Jäämarsruut
Marsruudi kõrgustevahe meetrites:
150 m
Ilmastikutingimused marsruudi läbimise ajal:
Pilvine, jahe.
Kommentaarid:

Pildialbum

Veebruari lõpus sõitsime koos Henry, Priidu, Kristiina ja Marisega Norrasse, et tutvuda Rjukani jääronimisega. Paljude arvates on tegu ühe Euroopa parima jääronimispiirkonnaga ning et tallinlased külastavad seda piirkonda praktiliselt iga talv, siis tekkis ka meil kiusatus seda uudistama minna. Temperatuurid olid meie sinna saabudes ebatavaliselt kõrged (päeval kuni 12°) ning mitmed klassikalised kosed ei olnud seetõttu enam jääronimiseks konditsioonis. Sellegipoolest õnnestus meil võtta taanduvast talvest viimast ning ronida 5 sealveedetud päeva jooksul mitmeid põnevaid marsruute.

Reisi neljandal päeval otsustasime Henry'ga ette võtta piirkonna ühe silmapaistvama jääkose: 

Raja nimi: Juvsøyla
Raskusaste: WI6
Pikkus: 150 m (4 pitchi)

Tegu on umbes 100 meetri kõrguse jääsambaga, mis on suures osas vertikaalne - üks Rjukani raskematest klassikalistest marsruutidest. Kui see on heas konditsioonis, on see objektiivselt ohutu! Tuginedes kohalike giidide konsultatsioonile ja julgustavale ilmateatele, mis lubas selleks päevaks jahedaid temperatuure, alustasime varakult ning matkasime uhkes üksinduses selle aukartustäratava marsruudi jalamile. Plaanipäraselt juhtis Henry esimese köietäie (60 m, WI5), mis viis välja marsruudi põhiosani - rippuva vertikaalse jääsambani (45 m, WI6). Kuigi varem marsruuti uurides plaanisime selle jääsamba ronida kahes lõigus, juhtus nii, et Rees ei saanud pidama ning ronis terve samba ühe pikka lõiguna ära. Võrreldes teise WI6 marsruudiga, mida ronisime eelmine aasta Cogne's (Super Repentance), oli see marsruut ühtlaselt järsem ning vähemate puhkekohtadega liigendatud. Kuigi tundsin Henry'le kaasa, et ta pidi mind plaanitust kauem julgestama, olime siiski rahul, et jõudsime kenasti selle fantastilise purika tippu.

Marsruudi põhiosale järgnes veel paar köietäit lihtsamat (WI3...WI4), kuid siiski ülimalt nauditavat ronimist, et jõuda üles metsapiirini. Seal saime juba varustuse kotti pakkida ning jalutada läbi päiksepaistelise metsa rahulikult tagasi alla, kus kohtusime Priidu, Kristiina ja Marisega, kes samal päeval olid roninud teises piirkonnas - Krokanis.

Ekspeditsiooni nimetus:
Rjukan 2019
Manused
vjoon tag hjoon