FIRNi logo
vjoon

Mägimatk Svaneetia 2018

Tüüp:
Mägimatk
Tipu kõrgus meetrites:
4856
Raskuskategooria:
Piirkond:
Svaneetia, Kaukaasia, Gruusia
Marsruudi alustamise kuupäev:
22.07.2018
Marsruudi lõpetamise kuupäev:
01.08.2018
Osavõtjate arv:
2
Retke osalejad:
  • Hendrik Proosa (grupijuht) (Jõudis kõrgusele: 4856m)
  • Uku Rooni (Jõudis kõrgusele: 4856m)
Raskuskategooria grupi hinnangu järgi:
raske öelda, matk IV kat. elementidega
Marsruudi iseloom:
Kombineeritud marsruut (kalju + lumi-jää)
Marsruudi kõrgustevahe meetrites:
Kogu matkaringi peale teekond kaardilt mõõdetuna 75 km, tõusumeetreid +6.7 km, laskumisi -7.2 km.
Ilmastikutingimused marsruudi läbimise ajal:
Vahelduvad, enamus matkast siiski ilus ilm. Vihma saime vaid esimesel ja viimasel päeval, muidu päike, Laila ringil vahepeal udu.
Kommentaarid:
Mägimatka eesmärgiks oli teha veidi luuret Svaneetias Mestia ümbruses. Plaanisime sinna suuremat mägimatka, aga läks organiseerimisega kiireks ja gruppi ei saanud ka päris kokku, seetõttu käisime kahekesi piirkonda uurimas. Kuna suurema matka marsruut oli planeeritud lõppema Tetnuldi juures, oli üks kindel plaan uurida just Tetnuldi tavamarsruuti ja piiluda tipust põhja ja lääne poole, Katuni platoole ja Ljalveri tipu kanti.

Jaotasime matka kahte ossa: kõigepealt aklimatiring Laila ümbruses ja siis Tetnuldi tõus. Kuna kogu matkasöök oli meil Eestist kaasas ja kogu aeg seljas ning ainus katkestus oli autosõit Laila juurest Mestiasse, üks vaheööbimine Mestias ja sõit autoga Tetnuldi radade algusesse, võib seda lugeda peaaegu terviklikuks mägimatkaks.

Laila ringile läksime Lezgara küla lähistelt, kuhu saime Kutaisist autoga. Ringi tehnilised elemendid olid Dzhizdi kuru (1A, 3097m), Laila liustik, Dzhvari kuru (1B, 3327 m), 12 Festivalja MS kuru (2B, 3850m), Laila tipp (1B, 4008m), Lailchala liustik, Gaidara kuru (2B, 3482m), Svaneetia aheliku traavers kuni Chkeeru? kuruni (kuru Gvadarashi tipu ja Chkeeru tipu vahel), laskumine mööda liustikku ja orgu Lenashi asulani. Kogu ring võttis aega 6 päeva, peamiselt Svaneetia aheliku traaversi ja sellele järgnenud orgu mööda laskumise tõttu, mis oli päris vaevaline rassimine tihedas võsas, järsus metsas ja jõgedeületused võtsid ka omajagu aega. Metsa ja võsa läbimine on väga vaevaline kuna võsa on tihe ja mets jälle väga järskude nõlvade peal (läbisime kohati kuni 50 kraadiseid lõike, kirkaga julgestus). Laila ringi teises pooles laskumisel mööda orgu pingutasime jõgede ja jõekeste ületamiseks 4x köisi, et saada seljakotid üle. Ise ületasime vahelduvjulgestuses nii ise ehitatud kui olemasolevate purrete kaudu. Ei ole leidnud ühtegi teist kirjeldust kus selles ulatuses oleks Svaneetia ahelikku traverseeritud, kuigi see pole tehniliselt eriti keerukas. Tõenäoliselt ei paku see alpinistidele erilist huvi, matkajatele aga võib olla veidi raske.

Tetnuldi ringile asusime suusakeskuse lähistelt, kuhu meid viskas üks Niva-mees. Tõusime mööda tavarada ehk siis Nagebi kuru (2A, 3600m) kaudu (tundub et viimasel ajal Kenti kuru palju ei kasutata). Liustikul laagerdasime umbes 4200m peal enne Tetnuldi õlale viivat järsku lõiku. Jagasime seal laagrit tallinlastega (+ firnikas Heili Hani), kel samuti oli tipuplaan, nemad olid seal veetnud juba lisaks ühe täispäeva, et aklimatti parandada. Tõus Tetnuldile (4856m, marsruudi kategooria 2B/3A eri allikates) oli nauditav, ilm ilus. Vaid tipus puhus külm tuul ja vaated olid veidi pilvedes. Laskusime samal päeval alla umbes 3000m peale, et ööbida mõnusalt murul. Kogu Tetnuldi ring autost autoni võttis aega neli päeva.

Varustus:
 - köis 40m, 8mm
 - jääpuurid 2x16cm, 2x19cm
 - mõned slingid, ekspressid ja karabiinid
 - mõlemal kirka, kassid, ronimisvöö, kiiver, šumaar, julgestusvahend jms pudi-padi

Varustus läks kõik käiku, jääpuure kasutasime nii Laila ringil kui Tetnuldi peal. Laila ringil tõusul 12. f. MS kurule ühe veidi järsema jäänõlva peal ja hiljem laskumisel kurul alla järgmisele liustikule. Tetnuldil tiputõusul 2x ühel järsemal lõigul (laskudes ei kasutanud, kuna sulas pehmeks) ja pärast seljakottidega laskumisel 4x ühel järsemal lõigul teel tipulaagrist Nagebi kuru poole, et vältida võimalikku sõitu all avanevasse jääprakku.

Kurude andmebaasi viited (12 f. MS ja Gaidara kuru materjalide hulgas on ka meie tehtud pilte):
Dzhizdi kuru (1A, 3097m)
Dzhvari kuru (1B, 3327 m)
12 Festivalja MS kuru (2B, 3850m)
Gaidara kuru (2B, 3482m)
Nagebi kuru (2A, 3600m)

Pildid Hendriku kaamerast

Pildid Uku kaamerast

Pikem kirjeldus (täieneb veel)
Ekspeditsiooni nimetus:
Svaneetia 2018




vjoon tag hjoon