FIRNi logo
vjoon

Galdhoppigen

Tüüp:
Mägimatk
Tipu kõrgus meetrites:
2469
Raskuskategooria:
1B
Piirkond:
Arktiline Euroopa, Skandinaavia, Jotunheimen
Marsruudi alustamise kuupäev:
28.07.2008
Marsruudi lõpetamise kuupäev:
28.07.2008
Osavõtjate arv:
3
Retke osalejad:
  • Alar Ainla (grupijuht)
  • Viktoriya G.
  • Tetiana G.
Raskuskategooria grupi hinnangu järgi:
Nagu Kebnekaise (~1B ehk)
Marsruudi iseloom:
Kombineeritud marsruut (kalju + lumi-jää)
Marsruudi kõrgustevahe meetrites:
Algus Juvasshytta: 1850m, Galdhoppigeni tipp: 2469m, Vahe: 719m, Teekonna pikkus ligi 15km.
Ilmastikutingimused marsruudi läbimise ajal:
Ilm oli ilus, soe ja päikeseline
Kommentaarid:
Kuigi Galdhoppigen on Põhja-Euroopa ja Skaninaavia kõige kõrgem mägi, teekond sellele on suhteliselt lihtne, mis sobilik kogupere mägiretkeks. (Ilusa ilmaga võib seal näha igapäev sadu matkalisi lastest kuni vanaemade-isadeni välja)


Kuna marshuut Galdhoppigule kulgeb üle kaetud liustiku, mis suvel igapäev mitu meetrit õhemaks sulab, siis peab olema ettevaatlik lõhedega ja kindlasti on tarvilik köis. Kui endal köit kaasas pole, siis võib liituda mägigiidide omaga. Suvel on iga päev tuur Juvasshyttast ja Raudbergstulenist Galdhoppigule, mis maksab ligi paarsada krooni. Kuna meil enda köit polnud, siis ületasime liustiku just sellel moel. Kassid vajalikud pole. Pärast liustiku läheb iga üks omal käel tippu, mis on natuke turnimist kividel ja sumpamist sula lumes. Tipp ise on kivine ja sellel on väike kividest hütt, millest võib osta suveniire ja saada oma postkaardine templi Galdhopping.

Ohud: Liustik (peab käima köies). Tippu minekuks on piisavalt lai ala, kus liikumine on ohutu. Ei tohi kalduda liiga kaljuserva lähedale, kus on lahtised kivid ja või üle ääre kukkuda (mitu sada meetrit kõrge sein!) ja ka mitte teisele poole kus on järsk lume nõlv liustikule ja milles on lõhed. Sama ka tipus.

Jotunheimeni piirkonnas (tõlkes Hiiglaste kodu) on aga ka teisi tippe millele ronida ja mitmesuguse raskuse ja pikkusega matka marshuute. Tegemist on väga ilusa mägipiirkonnaga, mille lumised tipud ja avarad vaated ei jää sugugi alla suuremate sugulaste omadele Alpides ja Kaukasuses. Ainult õhk on tipus tihedam! :)

Ning loomulikult on Norras ka mujal käia! Liustikud, Fjordid jne.
Pildid jms. Kodulehel: Norra 2008. http://www.ims.ut.ee/~alar/Matkad/Norway2008/
Ekspeditsiooni nimetus:
Norra 2008




vjoon tag hjoon