FIRNi logo

Firni Suvelõpu Seiklus 2003

Lõpuprotokoll

Üldjuhend

Aeg ja koht

30. augustil 2003. Toimumispaigaks on "Silja suvila", Tartumaal, Vapramäe külje all (ca 20 km Tartust Elva suunal). Stardi- ja finishipaik asub sealsamas, kohalesõiduskeem lisatakse juhendile peagi. Firni Suvelõpu seiklusmaastikuks on Vapramäe-Vellavere-Vitipalu maastikukaitsealad ja selle ümbruskond.

Firni Suvelõpu Seikluse eesmärk

Looduskaunil maastikul seiklusliku kestvusmatka näol tervislike ja sportlike eluviiside propageerimine ning matkaoskuste lihvimine firnikate (ja nende sõpruskonna) seas. Ühtlasi on üritus alpiklubi Firn suvelõpetamise kokkutulekuks.

Kestvusmatk koosneb

Neljast järjestikusest etapist, milleks on:
  • Proloog, rattasõidu pikkus 2,95 km;
  • Jalgsietapp*, pikkus linnulennult 9.1 km;
  • Kanuuetapp*, pikkus ca 7,5 km;
  • Rattaetapp, pikkus linnulennult ca 24,5 km.
Võistkondi võib oodata etappide läbimisel lisaks matkaülesandeid/takistusi. Matkaülesannete lahendamiseks vajaliku varustuse loetelust teavitatakse osavõtjaid hiljemalt seiklus-eelsel nädalal.
* Võib juhtuda, et kohtunike korraldusel on mõnedele võistkondadele enne kanuuetapp ja alles seejärel jalgsietapp, oleneb see osalejate rohkusest ning suhtest kanuude arvusse.
Nüüd kõigest lähemalt... Kella 10-st alates kogunemine, registreerimine, proloogile stardijärjekorra loosimine...

Kell 11.45 Proloogi-eelne instrueerimine, stardijärjekorra teavitamine, jm...

Proloog
Start ja finish proloogile on Seikluskeskuses, kell 12.00 on esimese start. Proloogi pikkus on 2,95 km (+/- 10m). Sõidetakse edasi-tagasi "Silja Suvilat" ja Tartu-Valga mnt.-d ühendavat kruusateed mööda. Pöördepunktiks on jõudmine asfaldiribale (vana Tartu-Valga mnt). Pöördepunkt tähistatakse. Tee on suhteliselt kitsas, seepärast tuleb olla tähelepanelik eessõitjatest ja vastassuunas liiklejatest möödumisel. Soovitav on hoida oma "sõidurada" (parempoolne sõidujälg). Proloogil kasutatav kruusatee on avatud liiklusega! Proloog on individuaalne. Stardi järjekord proloogile loositakse, sellest teavitatakse osalejaid vähemalt 10 min enne starti. Starditakse 20-sekundiliste intervallidega. Pärast proloogi lõppu arvutatakse individuaalsed ajad võistkonna arvestusse!

Kell 12.35 toimub instrueerimine kestvusmatkale, jalgsi- ja kanuuetapile minejate määramine, etapiks vajaliku varustuse kontroll, proloogi-järgse võistkondade paremusarvestusest teavitamine, seljakoti raskuse kontroll, jm küsimused...

Jalgsietapp
Jalgsietapp algab orienteeruvalt kell 12.45 ühisstardiga Seikluskeskusest. Jalgsietapi pikkus on linnulennult kuni 10 km. Kaartide ja legendi põhjal tuleb läbida maastikule paigutatud/asuvad kontrollpunktid, vaja läheb natuke ka orienteerumisoskusi ning kompassi! KP-de läbimist tuleb tõendada (tavaliselt KP-vahetut ümbrust puudutavad küsimused, asitõendid kaasa võtta jne). Ette võib tulla ka mõne matkaülesande lahendamist või matkatakistuse ületamist. Jalgsietapil maastik on hästi läbitav, tihe teedevõrk, soist ala on lühike lõik, läbitavus seal hea! Jalgsietapi lõpp ja vahetusala järgmisele etapile on Seikluskeskuses.

Kanuuetapp
Seikluskeskuses asuvast vahetusalast saavad võistkonnad juhised ja legendi kanuuetapi läbimiseks. Korraldajate poolt on organiseeritud kanuud, päästevestid, mõlad. Kanuusõit toimub Elva jõel, sõidetakse nii päri- kui vastuvoolu. Elva jõgi on rahuliku vooluga, veetase kanuutamiseks piisav. Kanuuetapi pikkus on ca 7,5 km. Legendis nimetatud KP-des käimine tuleb tõestada. Kanuud tuleb võistkonnal tagasi tuua Seikluskeskusesse või kui ei ole määratud teisiti. * Kuna kanuude hulk on piiratud (4 tk), siis tuleb osadel võistkondadel teha enne kanuuetapp ja seejärel jalgsietapp!

Rattaetapp
Vahetusala rattaetapile asub Seikluskeskuses, kus saadakse ka kaardid ja legendi rattaetapi läbimiseks. Rattaetapp, mille pikkus linnulennult on 24,5 km, läbib vahelduvat maastikku ning erineva pinnakattega teid, asfaldist kuni metsarajakeseni, paaris kohas on lihtsam ratast käekõrval vedada kui sellega sõita. Rada on üldiselt selline, et saab ka linnarattaga hakkama, ei pea tingimata omama maastikuratast!

Tähelepanu!

  • Igal etapil võib osalejaid oodata matkaülesanded ja/või matkatakistused! Selleks vajalik varustuse nimekirja vaata "varustuse" alalõigust!
  • KP-de läbimist tuleb võistkonnal tõestada (vastata küsimusele, haarata asitõend kaasa jms), küsimustele ebatäpsete vastustega on võimalik "teenida" oma tulemusele ajalist lisa!
  • Võistkonna lõpptulemuse moodustavad: proloogist ümberarvutatud aeg + etappidele läbimisele kulunud aeg + trahviaeg (KP-des ebaõiged vastused, reeglite (nt. seljakoti raskus) ja turvanõuete (nt. päästevesti kandmine kanuuetapil) vastu eksimisest/eiramisest määratud ajalised trahvid!
  • Etappide läbimisel on võimalik võistkonnal koguda ka boonuspunkte, neid ajaks ümber ei arvestata, boonuspunktid lähevad tubliduspunktiarvestusse (ei ole võistlus!), ning leiab samuti äramärkmist...
  • Kogu seikluse käigus peab igal osalejal kaasas olema seljakott, mille raskuseks on vähemalt 3,5 kg!
  • Tähelepanu Tartu-Valga mnt. ületustel!
  • Võistkondadele, kes kella 20.00 ajal viibivad veel rajal, on kohustuslik kontakteeruda korraldajatega (Andres - 052 85 478, Volli - 053 401 651), et teavitada oma asukohast ning kooskõlastada edasine tegevusplaan!

Võistkonnad

Võistkond koosneb kuni kolmest liikmest, arvestust peetakse ühes vabas klassis. Võistkondade moodustamisel mingeid vanuselisi, soolisi, sportlikke vm. piiranguid ei seata! Võistkondade arv on limiteeritud, starti lastakse maksimaalselt 8 võistkonda!

Registreerimine

Kestvusmatkale registreerimine toimub vahemikus 18.-27.august 2003 (korraldusega seoses vajalik eelregistreerimine!). Registreerimine toimub e-maili teel võistluste korraldajate aadressidel andres.hiiemae@maaamet.ee ja volli@firn.ee (palun saata mõlemil aadressil). Osavõtumaks on 35 EEKi klubi liikmetele ja 50 EEK mitte liikmetele osaleja kohta, osavõtumaksu tasumine koha peal.

Lähe ja lõpp

SeiklusKeskus asub "Silja suvila" lähedasel lõkkeplatsil Elva jõe ääres.
Suveseiklus algab individuaalse proloogiga SeiklusKeskusest 30. augustil 2003 kell 12.00.
Kestvusmatkale antakse lähe ühisstardist kell 12.45 SeiklusKeskusest või selle vahetus lähiümbruses.
Lõpp on samuti SeiklusKeskuses ning on avatud kuni kõik võistkonnad on metsast tagasi.
Võistkondade instrueerimised toimuvad 15 min enne proloogi ja 15 min enne kestvusmatkale ühisstardi andmist.

Kestvusmatka ennustatav läbimisaeg

Tegijamatel ca 5 tundi, vähem tegijatel kuni 7,5 tundi. Korraldajatel on õigus etappide pikkusi muuta, osalejaid teavitatakse sellest hiljemalt stardis.

Reeglid

  • Matkaseikluse käigus peavad kõik võistkonna liikmed liikuma koos.
  • Võistkonnad liiguvad etappidel etteantud järjestuses kontrollpunkte läbides, kõik etteantud kontrollpunktid tuleb läbida.
  • Matkaülesanded ja -takistused on kohustuslikud võistkondadel läbida, boonuspunktid pole kohustuslikud!
  • Igal võistkonna liikmel peab kogu võistluse ajal olema seljas (va. kanuuetapil) kott raskusega mitte vähem kui 3,5 kg (seljakotid kaalutakse vahetult enne starti ja vahetult pärast finishit, ning kahtluse korral on kohtunikel õigus seljakottide raskust kontrollida ka matkaseikluse käigus). Vähem kaaluva seljakoti puhul lisatakse trahviminuteid võistkonna tulemusele põhimõttel 100g vähemkaalu = 1 lisaminut. Võistkonna siseselt ei saa üks kanda teise võistkonna kaaslase eest lisaraskust. Iga üksiku kaalumise vähemkaalu trahviminutid liidetakse lõpuks võistkonna tulemusele!
  • Võistkonna liikmeid matkaseikluse ajal vahetada ei tohi.
  • Kõrvalise abi kasutamine, mis aitab võistkonnal tulemust oluliselt parandada, matkaseikluse kestuse ajal on taunitav, võistkonna tulemusele võidakse lisada trahviaega.
  • Lõpuaeg fikseeritakse võistkonna viimase liikme finishisse jõudmise hetke järgi.
  • Reeglite rikkumine toob kaasa trahviaja lisamise võistkonna tulemusele.
  • Lõpptulemus selgub pärast matkaseikluse raja läbimisel kulunud aja ning trahviminutite juurde lisamist.
  • Matkaseikluse käigus kogutud boonuseid ajaks ümber ei arvestata.

Vahetused

Kõikide etappide vahetusalad toimuvad SeiklusKeskuses (asub max. 100 m "Silja suvilast"). Vahetusalas võib olla järgmiseks etapiks vajaminev varustus, peaasi, et seljakoti raskus igal etapil oleks vähemalt võrdne nõutava kaaluga (3,5 kg). Vahetusalas või selle vahetus läheduses on saadaval puhas joogivesi.

Ajavõtt

Iga võistkond täidab legendilehel kontrollpunktide läbimisel "kellaaja" lahtri. Vahetusalade läbimisel ja finishis fikseerib kellaaja kohtunik.

Ohutusnõuded

Iga võistkond peab täitma ohutusnõudeid kogu matkaseikluse jooksul. Jagrattaetapil peavad kõik osalejad täitma kehtivaid liikluseeskirju, soovitavalt kandma kiivrit jms. Kanuuetapil peavad kõik võistlejad kandma päästeveste. Matkaseikluse ajal on taunitav tarvitada alkoholi ja/või suitsetada. Ohutusnõuete rikkumine võib tuua endaga kaasa ajalise lisa võistkonna lõppajale.

Varustus

Seiklusmatkaks on vajalik järgmine varustus:
  • Ratas, iga osaleja kohta;
  • Telk, võistkonna kohta;
  • Julgestussüsteem enesejulgestusotstega, soovitavalt iga osaleja kohta;
  • Köiejupp, 5 kuni 10 m, üks võistkonna kohta;
  • Karabiine, 2 tk süsteemi peale piisab
  • Priimus, gaas/küttevedelik vms, pott, tikud - oluline et suudetaks vett keema ajada;
Soovituslik on omada ka:
  • Kiiver
  • Ratta remondikomplekt;
  • Kompass
  • Repsakas
  • Vihmakeep
Ratas peab olema igal osalejal omal kaasas, kaitsekiivri kandmine on tungivalt soovitatav, nagu ka võiks igal võistkonnal kaasas olla esmaabivahendid, jalgratta remondikomplekt, kompass, kogu matka läbimiseks vajalik toidukogus, vahetusriided. Võistkonnal on kohustuslik omada mobiiltelefoni. Vahetuspunktides on võimalik saada joogivett. Kanuud, päästevestid, mõlad on korraldajate poolt. Riietus vali selline, et valmis olla ka võimalikeks vihmahoogudeks.

Kaardid

Seiklusmaastik on kaetud enam-jaolt orienteerumis-kaartidega, mõõtkavas 1:7500, 1:10 000 ja 1:15 000. Lisaks on üks linnaplaan, 1:20 000 ja üles-suurendatud ülevaatekaart, 1:150 000!

Turvalisus

Kõik osalejad vastutavad ise oma ohutuse, treenituse ja tervisliku seisundi eest. Osalejad peavad arvestama, et kestvusseikluse puhul on tegemist kõrgendatud riski olukorraga. Osalemine toimub iga osaleja isiklikul vastutusel.

Auhindamine

Võidab sport! Premeeritakse kõiki osalejaid, äramärkimist leiavad ka tublimad!

Osalustasu

Osavõtumaks on 35 EEK-i klubi liikmetele ja 50 EEK-i mitteliikmetele osaleja kohta, tasuda saab seda koha peal enne starti. Loe ka lisainfot!

Registreeri!

Info

Andres, email andres.hiiemae@maaamet.ee, tel. 051 85478
Volli, email volli@firn.ee, tel. 053 401651