Zumaaritamise optimeerimine

Treeningmeetoditest ja -aegadest, kuidas teha ettevalmistusi mägedeks.

Moderaator: volli

Vasta
volli
Postitusi: 26
Liitunud: 06 Sept 2006, 21:55
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Zumaaritamise optimeerimine

Postitus Postitas volli »

Esmaspäevastele tehnotrennilistele abiks:
http://www.climbing.com/print/techtips/ttaid226/
(Venekeelne tõlge: http://ice-age.ru/articles.php?id=31)
hendrik
Postitusi: 31
Liitunud: 09 Sept 2006, 18:31
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas hendrik »

Teine põhiline süsteem, mida zhumaaritamisel kasutatakse on see:
Pilt
Pilt pärit raamatust Big Wall Climbing: Elite Technique

Põhimõte järgmine:
1. Otsusta, kumb käsi juhib (ehk on ülemine) ja paigalda see zhumaar köiele. Nüüd võta muhviga karabiin ja pane zhumaari alumisest august läbi.

2. Võta üks daisy või muu lint ja kinnita sellesse karabiini. Lindi pikkus koos karabiiniga peaks olema ~10cm lühem kui käe siruulatus, et seda koormates ulatuks käsi zhumaarini. Jälgi, et lindil poleks sees keerde.

3. Korda samu asju teise käe zhumaari kinnitamisel, kuid tolle lint jäta veidi pikemaks kui ülemisel, kuna seda koormata ei ole vaja.

4. Võta redel ja kliki see ülemise zhumaari karabiini (või kinnita see eraldi karabiiniga et redelit oleks vajadusel kerge kätte saada). Sama alumise zhumaariga.

Edasi läheb nagu ikka - parem käsi-parem jalg ja siis vasak käsi-vasak jalg ja nii edasi ja edasi..

Zhumaaride asemel võib kasutada ükskõik millist haaravat vahendit või sõlme.
hendrik
Postitusi: 31
Liitunud: 09 Sept 2006, 18:31
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas hendrik »

Soojendaks veidi seda vana teemat. Lugesin ükspäev rockclimbing.com foorumi šumaaritamisega seotud teemasid ja mis mul sealt siis meelde jäi.

Üht optimaalset süsteemi pole (optimaalne oleks siis parima liikumiskiiruse ja jõu kulu suhtega tehnika).

Positiivse kaldega seinal on parimaks süsteemiks selline, kus kummagi käe/jala jaoks on omaette šumaar. Erinevalt pildil kujutatust pole vaja ülemist šumaari nii kõrgele ajada, parim on, kui šumaaris istudes ulatub see vaid veidi üle pea (käsi kergelt kronksus). Liikumisel on kasulikum teha lühemaid ja kiiremaid liigutusi, mitte punnitada kogu aeg täissirutust. Üks lisamugavus sellise tehnika juures pidada olema see, kui hoida šumaari mitte sangast vaid ülemisest otsast käega ümber... Tehnika näiteks vaata http://www.youtube.com/watch?v=D4S-hCMcFYY lõpupoole on paar kiiret kaadrit šumaaritamisest.

Negatiivse kaldega seinal on optimaalseim Volli poolt välja käidud konna- või kapsaussitehnika. Selle juures on üks võtmeküsimusi see, kui madalale on võimalik šumaar vöös kinnitada ning kuidas on ta ülemisest otsast kinnitatud - spets ülavöö, sling, pael kaelas (olla ka kasutuses) vms. Kapsauss pole positiivse kaldega seinal eriti mugav, kuid vabalt rippuval köiel on see väga hea.

Lühemate positiivse kaldega lõikude läbimises on omal kohal ka ühe šumaariga liikumine. Kõigis viisides mängib tehnika suurt rolli, seega harjutama, mis muud :)
Vasta